Rozstrój żołądka
Niemal każdy od czasu do czasu musi walczyć z rozstrojem żołądka. Jest on zauważalny przez irytujące objawy, takie jak ból brzucha, któremu towarzyszy uczucie pełności lub nudności i poważnie zaburzający codzienną rutynę. Jak powstają te dolegliwości? A co ważniejsze, co możemy zrobić, aby zapobiec niestrawności?
Co oznacza rozstrój żołądka?
Niestrawność, dyspepsja lub, jak to jest najczęściej zwane - rozstrój żołądka - może charakteryzować się bólem lub pieczeniem w górnej części brzucha, uczuciem pełności i wczesnym uczuciem sytości. Nie jest to wyróżniona choroba, ale szereg objawów, które często wskazują na złe nawyki żywieniowe.
Objawy mogą wystąpić także przy istniejącym zaburzeniu żołądka, takim jak wrzód, zapalenie żołądka lub dyspepsja czynnościowa.
W rozstroju żołądka trawienie pogarsza się na krótki okres czasu - i zwraca na siebie uwagę analogicznymi objawami. Oprócz mdłego uczucia w brzuchu zazwyczaj mogą wystąpić następujące dolegliwości:
- wzdęcia,
- pieczenie w górnej części żołądka,
- nudności, a nawet wymioty,
- burczenie w brzuchu,
- ból brzucha,
- skurcze żołądka,
- odbijanie kwasem
- zgaga.
Co powoduje rozstrój żołądka?
Przyczyny niestrawności mogą być bardzo różnorodne, a w niektórych przypadkach występować może kilka przyczyn równocześnie. Chociaż zdarza się, że powodem może być choroba przewodu pokarmowego, najczęściej jest to po prostu konsekwencja spożycia zbyt dużej ilości pożywienia, pośpiesznego jedzenia lub stresu. Najczęstsze przyczyny rozstroju żołądka obejmują:
- Odżywianie i dieta: Zepsute, nietolerowane lub ciężkie do strawienia pokarmy o dużej zawartości tłuszczu65 lub cukrów110 mogą wywołać taki sam efekt: żołądek nie jest w stanie optymalnie przetworzyć pokarmu do trawienia - i chciałby pozbyć się czynników zakłócających tak szybko, jak to możliwe. Pośpieszne jedzenie w połączeniu z niewystarczającym żuciem lub przyjmowaniem dużych kęsów także wywoła taki efekt.
- Stres160: stres potrafi także wpływać na trawienie. Hormony stresu mogą sprawić, że organizm ogranicza funkcje układu trawiennego: ruchliwość żołądka ulega zmniejszeniu. W rezultacie wszelkie czynniki, powodujące niestrawność, mogą się pogorszyć, szczególnie jeśli dodasz do tego zmęczenie lub ogólnie niezdrowy styl życia.
Objawy pewnych zaburzeń można pomylić z rozstrojem żołądka, ale w rzeczywistości są to objawy innych problemów:
- Zapalenie błony śluzowej żołądka: w tym schorzeniu czynniki zewnętrzne, takie jak bakterie, stres14, a nawet przyjmowanie leków193, powodują, że żołądek nie jest w stanie wystarczająco się zabezpieczyć przed własnymi sokami trawiennymi. Zawarte kwasy mogą bezpośrednio atakować błonę śluzową żołądka, a zatem są odpowiedzialne za objawy, które można pomylić z zaburzeniami żołądka.
- Dyspepsja czynnościowa (zwana potocznie nerwicą żołądka)53, 166: niektórzy ludzie doświadczają uporczywych objawów bez obecności choroby organicznej. Dyspepsja czynnościowa jest zaburzeniem żołądkowo-jelitowym, w którym upośledzone zostają normalne procesy w żołądku - ruchy żołądka tracą rytm54, 96, 169, nerwy żołądka są nadwrażliwe, a percepcja bólu wzrasta41, 50, 54, 90. Objawy, które prowadzą do uczucia podobnego do „rozstroju żołądka”, mogą być wywołane dietą, stresem, a nawet brakiem snu.
Dlatego aby wyeliminować czynniki wywołujące Twoje powtarzające się dolegliwości, nie wahaj się skonsultować ich z lekarzem. Opisz swoje objawy jak najdokładniej, aby ekspert mógł doradzić w sprawie odpowiednich metod leczenia.
Jak odróżnić zwykłą niestrawność od dyspepsji czynnościowej?
Z racji tego, że objawy rozstroju żołądka i dyspepsji czynnościowej są dość podobne, ważne jest, by nauczyć się je odróżniać. Dyspepsja czynnościowa jest przewlekłym zaburzeniem czynnościowym, które utrzymuje się dłużej niż siedem dni w miesiącu, w okresie przynajmniej trzech miesięcy. Diagnozę można postawić tylko wtedy, gdy wystąpienie jakichkolwiek objawów pojawiło się do sześciu miesięcy w przeszłości53, 166. Najbardziej typowe objawy dyspepsji czynnościowej obejmują wczesne uczucie sytości lub szybkie uczucie pełności podczas jedzenia i w ogóle, a także uciążliwy ból i pieczenie w nadbrzuszu. Objawy dyspepsji czynnościowej mogą stopniowo się nasilać, pojawiać i znikać lub utrzymywać przez pewien czas. Warto pamiętać, że dyspepsja czynnościowa występuje bez istnienia konkretnej choroby fizycznej. Nie ma również związku z procesami w organizmie (np. miesiączką, wypróżnieniami lub jedzeniem), lekami lub toksynami.
Jak wspomniano wyżej rozstrój żołądka na ogół mija po kilku godzinach, bez potrzeby interwencji medycznej. Ale jeśli Twoje objawy się pogorszą lub będą występować częściej, należy je skonsultować z lekarzem.
Jak załagodzić niestrawność?
To, jak postępować, gdy borykamy się rozstrojem żołądka, głównie zależy od jego przyczyny. Jednakże, są środki, które pomogą złagodzić irytujące objawy w każdym przypadku:
- Jedz prawidłowo: Szczególnie jeśli Twój żołądek cierpi, zaleca się nie tylko stosować dietę mu przyjazną, ale też sposób jedzenia. Najlepiej jeść powoli, kilka małych posiłków dziennie, uważnie przeżuwając pokarm.
- Rozgrzej się: Ty i Twój żołądek może uznać, że łatwiej się uspokoicie, jeśli przytulne ciepło pomoże Ci się odprężyć. Użyj ciepłego okładu, np. termoforu.
- Zachowaj spokój: Aby zregenerować się po rozstroju żołądka, pozwól sobie na to. Wzburzenie czy stres nie są dobre ani dla Twojej psychiki, ani dla trawienia – naucz się wyznaczać wyraźne limity dla codziennych dawek stresu.
Dodatkowo, płyn doustny Iberogast® złagodzi problemy ruchliwości żołądka i inne objawy wynikające z dyspepsji czynnościowej23, 28, 45, 114, 115, 149, 187. Dziewięć starannie dobranych ziół leczniczych5, 45, 98, 105 – od ubiora gorzkiego po rumianek – pomogą przywrócić równowagę ruchom żołądka7, 132, 165, uspokoić nerwy110, 130, 132, 162, 163 i złagodzić stan zapalny4, 98, 101, 126, 189. Ponieważ wielu ludzi cierpi nie tylko na indywidualne, ale także łączone objawy, lek ziołowy może być doskonałą alternatywą, ponieważ zawiera wiele naturalnych, aktywnych składników. Tym samym zioła mogą leczyć szersze pole objawów, dzięki kombinacji ekstraktów, niż leki chemiczne, które często opierają się tylko na jednym mechanizmie działania. To działanie leku Iberogast® jest nazywane zasadą wielokierunkowości (multi-target)5, 8, 10, 130, 191
Iberogast®
Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego są zazwyczaj nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne i związane z licznymi dolegliwościami, ale często utrudniają codzienne życie. Całe szczęście istnieje Iberogast®: połączenie dziewięciu ziół leczniczych5, 45, 98, 105 skoncentrowane na walce zarówno z podstawowymi przyczynami5, 8, 10, 130, 191 jak i irytującymi objawami23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187.