Zdrowie z ziół – kiedyś i dziś
Ziołolecznictwo to jedna z najstarszych form leczenia znanych ludziom, rozpowszechniona od czasów starożytności. Już Homer opisał legendarne egipskie sztuki lecznicze, które wykorzystywały zioła. W średniowieczu swój rozkwit przeżywała oparta na ziołach leczniczych medycyna klasztorna. Mnisi spisywali szczegółowe informacje na temat ziół leczniczych, tworząc tym samym podstawy współczesnej fitoterapii. Od tych starożytnych początków leki ziołowe stały się nieodłączną częścią nauk medycznych.
Dziś doświadczenie przekazywane pokoleniom przez wieki nie jest już uważane za wystarczający dowód. Światowa Organizacja Zdrowia, która popiera jedynie bezpieczne i skuteczne produkty lecznicze, ustanowiła globalne standardy dotyczące ziołowych produktów leczniczych i terapii. Jak w przypadku wszystkich innych leków przeznaczonych na użytek ludzki, także i stosowanie leków ziołowych musi być poparte dowodami skuteczności terapeutycznej i bezpieczeństwa, przy wzięciu pod uwagę stosunku korzyści do ryzyka. Ponadto kluczowym czynnikiem prowadzącym do odtwarzalności produktu jest ściśle monitorowany, nieskazitelny proces produkcji.
Lek oparty na wyciągach ziołowych i wymagania dotyczące jego produkcji
Produkcja leków ziołowych jest złożona, ponieważ rośliny to naturalnie rosnące organizmy i nie można ich syntetyzować. Rośliny potrzebują określonych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości wody i światła, aby mogły się rozwijać. Bywa, że wytwarzają najbardziej pożądane, korzystne substancje tylko w określonych momentach swojego cyklu życiowego, dlatego niezbędna jest wiedza odnośnie właściwego momentu zbioru. Ekstrakcja musi odbywać się zgodnie ze znormalizowanym procesem, aby uzyskać powtarzalny ekstrakt. Sytuację komplikuje fakt, że każda roślina ma swoją indywidualną ilość substancji, w dużej mierze zależną od miejsca zasadzenia, warunków wzrostu w danym miejscu (gleba, klimat itp.), a także od tego, jak dobrze obsadzona jest roślina po zbiorach.
Omówimy to na przykładzie głównego i unikalnego składnika leku Iberogast®, jakim jest ubiorek gorzki (Iberis amara). Każdego roku do produkcji przetwarzanych jest około 40 000 kilogramów tych ziół. Bayer uprawia je na powierzchni siedmiu hektarów, odpowiadającej mniej więcej dziesięciu boiskom piłkarskim. Dokładny czas zbioru zostaje ustalony w okresie kwitnienia, w czerwcu i lipcu. Kiedy nadchodzi odpowiedni moment, dojrzałe zioła są zbierane przez kilka tygodni. Oprócz ubiorka gorzkiego, Iberogast® zawiera szereg wyciągów z ziół leczniczych5, 45, 98, 107, które należy delikatnie wysuszyć, aby można je było wyekstrahować i połączyć z innymi składnikami. Również ten proces wymaga wyjątkowo wysokiego poziomu bardzo konkretnej wiedzy oraz doświadczenia.
Produkcja wyjątkowych ziół
Z pola do butelki. Bayer na każdym etapie uważnie nadzoruje rygorystyczny, ustandaryzowany proces produkcyjny i przestrzega właściwych procedur.
Rośliny Iberogast® uprawia się i zbiera zgodnie z tzw. Dobrą Praktyką Rolniczą (Good Agricultural Practice, GAP)64, co oznacza, że warunki uprawy są ustandaryzowane i kontrolowane. Bayer nadzoruje również zbiory, a każde zioło lecznicze jest dokładnie sprawdzane przed przetworzeniem. Wszystko po to, aby zapewnić najwyższą jakość i zapobiec potencjalnemu zanieczyszczeniu. Poszczególne ekstrakty ziół leczniczych są pozyskiwane przy zastosowaniu zoptymalizowanych i stale ulepszanych metod, następnie są dokładnie testowane i mieszane w ściśle określonej kolejności, przy zachowaniu odpowiednich proporcji ilościowych. Jakość jest sprawdzana na każdym kroku wieloetapowego procesu produkcyjnego. Taki znormalizowany produkt fito-farmaceutyczny trafia do sprzedaży detalicznej dopiero po przejściu kontroli jakości, aby mieć pewność, że każda butelka leku Iberogast® ma zawsze taki sam skład i zawiera taką samą ilość aktywnych substancji.
Gdy produkcja i wszystkie standardy kontroli jakości zostaną spełnione, preparat jest butelkowany, zamykany i pakowany na najnowocześniejszej linii produkcyjnej. Od uprawy po pakowanie, Twoja butelka Iberogast® przechodzi około 50 różnych kontroli jakości, aby zapewnić Tobie ulgę w wielu objawach trawiennych25, 30, 45, 81, 116, 117, 125, 151, 189.
Wynik? Iberogast® to wysokiej jakości64, 105, produkt leczniczy stosowany przez około 52 miliony ludzi w 30 krajach na całym świecie. Spełnia najwyższe wymagania jakościowe i normy bezpieczeństwa toksykologicznego30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 137, 138, 158, 180, 179, 184, 185, 186, a także jest jednym z najlepiej sprawdzonych ziołowych leków bez recepty o przebadanej skuteczności23, 28, 114, 115, 123, 149, 187.
Inwestycja w zrównoważony rozwój
Bayer przestrzega najwyższych norm i jest zaangażowany w zrównoważony rozwój. Uprawia i zbiera rośliny lecznicze wysokiej jakości oraz wytwarza ekstrakty z najwyższą troską. Dziewięć roślin leczniczych5, 45, 98, 107 użytych w leku Iberogast® podlega ostrożnym i odpowiedzialnym zbiorom w różnych regionach świata.
Iberogast®
Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego są zazwyczaj nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne i związane z licznymi dolegliwościami, ale często utrudniają codzienne życie. Całe szczęście istnieje Iberogast®: połączenie dziewięciu ziół leczniczych5, 45, 98, 105 skoncentrowane na walce zarówno z podstawowymi przyczynami5, 8, 10, 130, 191 jak i irytującymi objawami23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187.
Iberogast®, płyn doustny, produkt złożony, produkt roślinny.
Wskazania: Leczenie zaburzeń czynnościowych związanych z motoryką przewodu pokarmowego, takich jak dyspepsja czynnościowa czy zespół jelita nadwrażliwego. Zaburzenia te objawiają się głównie dolegliwościami skurczowymi jamy brzusznej i jelit, bólem brzucha, uczuciem pełności, wzdęciami, nudnościami i zgagą. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa